Anastazja Fietisowa – malarka, dyrygentka, projektantka wnętrz. Urodziła się w Brześciu. Córka znanego malarza Iwana Fietisowa. Po szkole średniej ukończyła muzyczny collage w Mińsku i wykonywała zawód dyrygenta. W 1982 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku i przez 8 kolejnych lat pracowała jako projektant wnętrz. W latach 1991 – 1993 podniosła swoje kwalifikacje w zakresie sztuk wizualnych, w eksperymentalnej uczelni plastycznej prof. Eugeniusza Rozemblauma w Moskwie. Od 1996 roku zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i eksperymentalnym (emalie na miedzi). W centrum jej zainteresowań znajduje się portret oraz pejzaż miejski, w tym panoramy miast.
Swoją twórczość prezentowała na wystawach w Polsce, Rosji, Niemczech, Białorusi, Francji oraz Ukrainie. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w muzeach Grodna, Brześcia, Warszawy, Wrześni, Kołaczkowa. Mieszka w Brześciu, a tworzy na terenie Białorusi i Polski. Od 15 lat promuje polską architekturę i krajobrazy, wykonując panoramy i prace malarskie na terenach w różnych regionach Polski – Warmia (Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd), Mazowsze (Płocka), Wielkopolska (Poznań, Września), Małopolska (Przeciszów).
https://www.radiokrakow.pl/audycje/pejzaze-regionalne-audycja-z-dn2012022-r
W 2015 roku była jurorem trzeciego Światowego Festiwalu Wikliny w Nowym Tomyślu. W 2017 roku otrzymała honorowy tytuł „Przyjaciel Warmii. Co roku przedstawia swoje obrazy na wystawach indywidualnych i uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich.
Panorama Gminy Przeciszów, to praca o wymiarach 270×170 cm. Została wykonana techniką olej na płótnie. Składa się z trzech części, tworząc w całości tryptyk. Praca przedstawia Gminę Przeciszów (trzy sołectwa – Las, Przeciszów, Piotrowice). Autorka spędziła na terenie Gminy Przeciszów kilka miesięcy zbierając materiały, rozmawiając z mieszkańcami, fotografując. Poznawała zwyczaje ludowe oraz codzienność życia na wsi. W ten sposób powstał szkic Panoramy, który przez kolejne tygodnie był uzupełniany o szczegóły, w tym ważne dla Gminy Przeciszów miejsca. Nierozłącznym motywem prac artystki są śpiewające anioły, które można zobaczyć na Panoramie w różnych miejscach. Mają one symbolizować opiekę. Z uwagi na położenie Gminy (teren Doliny Karpia) – artystka przedstawia w magiczny sposób karpia, który przeistacza się w ptaka. Z uwagi na ślad historyczny dotyczący występowania ślepowrona na terenie Gminy Przeciszów, również i on został na Panoramie uwzględniony. Malarka nie pominęła parku rozrywki Energylandia, którego część znajduje się na terenie Gminy Przeciszów. Prezentuje również wielkie przestrzenie pól, na których widać pracę rolników. Nie zabrakło rowerzystów, gdyż tereny Gminy są otwarte na rekreację i turystykę. W dolnym prawym rogu artystka prezentuje zespół śpiewaczy Same Swoje w strojach ludowych oraz dzieci z zespołu Śpiewające Jeziora.
Równolegle z powstawaniem Panoramy, malarka malowała pomniejsze obrazy ciekawych miejsc, w tym krajobraz, architekturę (kapliczki) oraz portrety mieszkańców. Część z tych prac została wykonana technikami: olej na płótnie oraz techniką pastel.
W dniu 18 grudnia odbyło się uroczyste odsłonięcie Panoramy w Domu Kultury w Przeciszowie. Wydarzenie to poprzedziły występy Kół Gospodyń Wiejskich w Piotrowicach oraz w Przeciszowie (wystąpił zespół „Same Swoje”. Ponadto przygotowano prezentację multimedialną. Wystawę można zwiedzać do 22 lutego 2022 roku w Galerii „Na skrzydłach” Domu Kultury w Przeciszowie.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z tej uroczystości: