ŚWIĘTO PLONÓW W PIOTROWICACH

W dniu 25 sierpnia br. odbyły się uroczystości dożynkowe w Piotrowicach. Przy pięknej pogodzie i wśród wspaniałych ludzi podziękowaliśmy rolnikom za ich trud. W godzinach porannych mieszkańcy Gminy mogli usłyszeć śpiewy Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Piotrowic, którzy w tradycyjnym objeździe po wsi zapraszali mieszkańców do udziału w tym ważnym święcie. O godzinie 11.00 w Kościele Parafialnym w Piotrowicach odbyła się Dożynkowa Msza Święta. W czasie jej trwania nastąpiło uroczyste wniesienie Wieńca Dożynkowego oraz poświęcenie chlebów dożynkowych. Jednocześnie na placu obok remizy OSP w Piotrowicach trwały ostatnie przygotowania do obrządku, występów artystycznych oraz zabawy z zespołem Sunday Band. O godzinie 15.00 Koło Gospodyń Wiejskich z Piotrowic tradycyjnymi przyśpiewkami przywitało licznie zgromadzonych gości. Następnie Gospodarzowi Dożynek –  Wójtowi Tomaszowi Kosowskiemu został przekazany piękny wieniec dożynkowy. Ponadto wręczono poświęcone chleby dożynkowe, które otrzymali: Przewodniczący Rady Gminy Przeciszów – Władysław Kozub, Sołtys Sołectwa Piotrowice – Adam Madeja oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Przeciszowie – Łukasz Fuczek.

W trakcie uroczystości obrzędowej Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Piotrowicach dało występ artystyczny, a kolejnym punktem programu był występ dzieci z przedszkola samorządowego w Piotowicach, dziecięcej formacji tanecznej działającej przy LKS Piotrowice. Zgromadzeni goście mogli również wysłuchać dzieci z chóru szkolnego „Perfectum”, występu DMZPiT „PrzeCisza”, jak również występu Patrycji Przystał. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, przygotowując po raz trzeci zmagania zręcznościowe w konkurencjach  „Super Farmer JUNIOR”. Pięciu śmiałków zmierzyło się z następujących kategoriach: spacer z jajkiem, rozdzielanie zbóż, znajomość zbóż, toczenie opony. Podczas tych rozgrywek było wiele śmiechu, a uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Zwycięzca otrzymał okazały puchar sołtysa Piotrowic, a pozostali uczestnicy piękne gry planszowe „Wędrówka po Gminie Przeciszów”, karty do gry oraz dyplom. Ponadto kierownik GBP w Przeciszowie przekazał podziękowania KGiGW w Piotrowicach, Sołtysowi Piotrowic, OSP w Piotrowicach, pracownikom GBP oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do pomocy przy organizacji Dożynek.

Organizator zapewnił wiele dodatkowych atrakcji dla najmłodszych uczestników. Powodzeniem cieszyły się darmowe dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci oraz stanowisko z animacjami dla najmłodszych. Nie zabrakło waty cukrowej i popcornu.  Dla uzupełniania energii podczas zabawy można było skorzystać z gastronomii (m.in. karczek, swojska kiełbasa z grilla, kaszanka i zimne napoje), którą zapewnił  Zbyszek Garus z firmy „Kebab-Garus”.  Zabawę taneczną zapewnił zespół Sunday Band, który cudownie bawił ludzi do późnych godzin nocnych. Ogromna frekwencja, uśmiechy na twarzach uczestników dożynek i miłe słowa, które słychać było w koło, potwierdzają jak ważne jest wspólne spotkanie i świętowanie tego, co w gminie wiejskiej jest najważniejsze.

Gorące podziękowania składamy: Wójtowi Gminy Przeciszów – Tomaszowi Kosowskiemu, Sołtysowi Adamowi Madei oraz Radzie Sołeckiej w Piotrowicach,  Kołu Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Piotrowicach, strażakom OSP w Piotrowicach,  GZWiK w Przeciszowie, Samorządowemu Przedszkolu w Piotrowicach, zespołowi szkolnemu „Perfectum” w Piotrowicach, DMZPiT „PrzeCisza”, grupie tanecznej działającej przy LKS Piotrowice, firmie „Kebab-Garus” w Spytkowicach, Wiktorii Kobylańskiej, pracownikom UG w Przeciszowie.

Kierownik GBP w Przeciszowie pragnie podziękować pracownikom biblioteki za realizację wydarzenia.

Sponsor wydarzenia: Art-Grawer z Oświęcimia, piekarnia „Maja” w Spytkowicach.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Fakty Oświęcim oraz Kulturalny Powiat