BŁĘDNE OGNIKI – WERNISAŻ PRAC ARTYSTYCZNYCH IRINY MALIŃSKIEJ

Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie ma zaszczyt zaprosić mieszkańców do udziału w wernisażu prac artystycznych Iriny Malińskiej. „Błędne ogniki” – to tytuł wystawy, którą uraczy nas artystka. Wernisaż odbędzie się 10.10.2024 roku w galerii „Na Skrzydłach” w Domu Kultury w Przeciszowie o godzinie 18.00. Serdecznie zapraszamy!

Irina Malińska (IrMa)

Choć urodziła się na Podolu, pochodzi ze starego polskiego rodu szlacheckiego. Ukończyła Rosyjski Państwowy Socjalny Uniwersytet w Moskwie, wydział design oraz studia licencjackie w Teodozji, wydział ilustracji książkowej. W świecie dostrzega niezwykłość i magię. Inspiruje ją tradycja, ale lubi tez współczesność – jej nieograniczoność i odwagę. Wierzy w dobro, ceni piękno, łączy różne światy. Wierzy, że zdarzają się jej tylko rzeczy potrzebne, że nawet przypadkowe spotkania są ważne. Często stanowią zarzewie innych zdarzeń, pozwalają się rozwijać, ubogacają. Dają siłę i budzą wyobraźnię. Irina łączy dwa odległe, pozornie różne światy – mitologię słowiańską i orientalną. Zachwyca ją to, co tajemne, magiczne, niezwykłe. Zachwycają ją barwy, dźwięki i smaki. Prace, które tworzy, są bardzo zmysłowe. Jest w nich wrażliwość, subtelność, uroda i wdzięk. Wschodni ornament, ruchliwa kreska i odważne kolory. Namiętność, dzikość i odwaga. Siła przeżycia i moc trwania. Jest w nich zawsze zaklęta opowieść, która zaprasza do wejścia w świat wyobraźni, gdzie to, co irracjonalne, dominuje nad tym, co prawdziwe. Ilustracje do „Bajek tatarskich” przenoszą czytelników w wyjątkowy, mistyczny świat Orientu. Pokazują też piękno i urodę tamtego świata. Uwrażliwiają na odmienność. Budzą tęsknotę. Prace tworzy w różnych technikach – olej, akryl, akwarele, pastele. Cieszy ją różnorodność. Artystka pisze wiersze, zajmuje się przekładem np. tłumaczyła z czeskiego na rosyjski utwory Very Kopeckiej. Lubi „zabawę” słowami. Tworzy z nich układanki, poszukuję idiomów i znaczeń. Irina Malińska utrzymuje kontakty z ludźmi z różnych krajów. Zna artystów polskich, czeskich, ukraińskich, rosyjskich. Uczestniczy w spotkaniach poetyckich. Pisze artykuły do gazet oraz dla zagranicznej Polonii. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu (APAJTE). Swoje prace wystawiała w wielu europejskich krajach. Jest współautorką obrazu Ivana Malińskiego „Chrzest Polski”, który był odsłonięty i poświęcony ks. kardynałem Dominikiem Duką, prymasem Czech 23 kwietnia 2016 r. w Katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze. W 2020 roku została odznaczona Srebrnym Medalem Towarzystwa im. H. Cegielskiego „Labor Omnia Vincit” za dokonania artystyczne. Mieszka w Kudowie Zdroju. Sudety to jej świat, jej „mała ojczyzna”. Bardzo bliska i bardzo ważna.