ŚWIĘTO PLONÓW W PRZECISZOWIE

ŚWIĘTO PLONÓW W PRZECISZOWIE

Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Dożynki to już czas po zebranych plonach, to pora pełna radości i dumy z dobrze wykonanej pracy oraz czas, gdy ludzie wsi mogą odpocząć i pomyśleć o przyjemnościach. To czas odpoczynku i zabawy po trudach żniw.

W dniu 28 sierpnia br. mieszkańcy Przeciszowa świętowali zakończenia zbioru plonów. Dożynki rozpoczęły się tradycyjnym objazdem Koła Gospodyń Wiejskich z Przeciszowa po wsi, które wykonywały ludowe przyśpiewki, a tym samym zapraszając mieszkańców do udziału w obchodach tego jakże ważnego święta. O godzinie 11.00 w Kościele Parafialnym w Przeciszowie odbyła się uroczysta msza święta, podczas której nastąpiło poświęcenie Wieńca Dożynkowego oraz chlebów dożynkowych.

O godzinie 15.00 na stadionie LKS Przeciszovia Koło Gospodyń Wiejskich tradycyjnymi przyśpiewkami przywitało licznie zgromadzonych gości. Następnie Gospodarzom Dożynek – Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Przeciszowie, którą reprezentowali: Prezes – Jarosław Wierzbiński oraz wiceprezes Jan Szałaśny – został przekazany piękny wieniec dożynkowy oraz chleb. Ponadto wręczono poświęcone chleby dożynkowe, które otrzymali: Wójt Gminy Przeciszów – Tomasz Kosowski, Przewodniczący Rady Gminy Przeciszów – Marek Trzaska, Sołtys Sołectwa Przeciszów – Władysław Kozub, Sołtys Sołectwa Las – Krzysztof Gałuszka, Poseł na Sejm RP – Rafał Bochenek, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego – Iwona Gibas.

Koło Gospodyń Wiejskich miało jeszcze jeden powód do radości, ponieważ dzień wcześniej, podczas odbywających się Dożynek Województwa Małopolskiego w Zielonkach, nasze KGW zdobyło I miejsce z konkursie wieńca nowoczesnego. Pomysłodawczynią i autorką zwycięskiego wieńca jest Kazimiera Guguła. Z rąk włodarza Gminy – Tomasza Kosowskiego, Dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP – Izabeli Miłkowskiej oraz Członka Zarządu Województwa Małopolskiego – Iwony Gibas, nasza artystka otrzymała podziękowania i gratulacje oraz gromkie brawa od uczestników Dożynek.

Kolejnym punktem programu była scenka teatralna oraz taniec w wykonaniu dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Przeciszowie (grupa starszaków – Tygryski). Po występie dzieci, na scenie pojawił się zespół śpiewaczy „Same Swoje” z Przeciszowa, który zaprezentował piękne utwory ludowe. W następnej części programu wystąpili lokalni soliści: Elena Mamcarczyk, która zaśpiewała utwór „Ach jak przyjemnie”, Maja Frączek, która wykonała utwór „Wszystkie dzieci nasze są”, Wiktoria Kobylańska, która zaprezentowała się w utworach „Takiego Janicka” oraz „Zawsze z Tobą chciałbym być”. Ostatnią ze solistek była Nicole Czerwiec, która zaprezentowała się w utworach „Wielka dama tańczy sama” oraz „Nic nie może przecież wiecznie trwać”. Na zakończenie części artystycznej przed sceną pojawiła się grupa Zumba Fitness, która rozgrzewała do zabawy przybyłych gości.

Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, przygotowując po raz pierwszy zmagania zręcznościowe dla dzieci pn.”Super Farmer Junior” oraz dla dorosłych „Super Farmer”, w którym głównym trofeum był okazały puchar Sołtysów Sołectwa Las oraz Przeciszów. Wśród konkurencji dla dorosłych znalazły się: przerzucanie opony, slalom taczkami z jajkiem i, „spacer farmera”, a na zakończenie wbijanie wielkiego gwoździa do pnia za pomocą młotka. Czterech śmiałków ukończyło wszystkie konkurencje, a zwycięzca otrzymał niezwykły puchar. Wśród konkurencji dla najmłodszych były: spacer z jajkiem (surowym:)), slalom z taczkami oraz toczenie małej opon. I tutaj nasi młodzi rolnicy swoje zadania wykonali wzorowo. Każdy z nich otrzymał nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy obu konkurencji medale.

W trakcie trwania Dożynek, Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie zaprosiła chętne dzieci, a także młodzież do stoiska edukacyjnego „Tradycyjnie po wsi” , na którym pokazano jak się żyło dawniej na wsi. Opowiadano jakich używało się na co dzień sprzętów gospodarstwa domowego. Ponadto dzieci mogły zrobić pranie, tak jak się to robiło kiedyś. Prace rękodzielnicze zaprezentowała Wiktoria Kobylańska. Można było również skosztować pysznego miodu, a stoisko zapewniło Koło Pszczelarzy w Oświęcimiu. Dodatkowo swoje rękodzieło zaprezentowali członkowie Klubu Seniora „Senior+”, który na co dzień działa przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Przeciszowie. Prace rękodzielnicze zaprezentowały również panie: Danuta Kucharczyk i Zofia Szlachetka. Dzieci mogły skorzystać z darmowych przejazdów ciuchcią Chrzanolandia oraz korzystać z wielkich dmuchańców. Dla dzieci przygotowano stoisko z malowaniem twarzy oraz brokatowymi tatuażami. Nie zabrakło pysznej waty cukrowej, popcornu oraz lodów. Te ostatnie zapewniło stowarzyszenie „Pozytywni”.

Pomimo niesprzyjającej aury, liczba gości zaskoczyła wszystkich. Stadion LKS Przeciszovia wypełnił się po brzegi. Po godzinie 18.00 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem Soma Band, który mimo lekkiego deszczu na placu przed sceną zgromadził wielu chętnych do zabawy.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować: Gospodarzom Dożynek – Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, kierownikowi GZWiK Katarzynie Jargus z pracownikami, LKS Przeciszovia, Sołtysowi Sołectwa Przeciszów – Władysławowi Kozub, Sołtysowi Sołectwa Las – Krzysztofowi Gałuszce.

Ponadto dziękujemy: Cukiernia – piekarnia „Maja” ze Spytkowic, „Remix” Renata i Krzysztof Gagracz, Zespół „Same Swoje” z Przeciszowa, Koło Gospodyń Wiejskich w Przeciszowie, Samorządowe Przedszkole nr. 1 w Przeciszowie, Zumba Fitness-Angelina Pasternak, Nicole Czerwiec, Wiktoria Kobylańska, Maja Frączek i Elena Mamcarczyk – solistki zespołu „Śpiewające Jeziora”, Radosław Kozioł, „Budmax” Krzysztof Kajdas, „DS Bruk” Zaborze, „Kebab Garus” ze Spytkowic, Stowarzyszenie „Pozytywni”, Koło Pszczelarzy z Oświęcimia, Klub Seniora „Senior+”, Zofia Szlachetka, Danuta Kucharczyk, Barbara i Roman Kobylańscy, Kazimierz Całus, Halina i Andrzej Stokłosa, Kazimiera Guguła, Patryk i Maja Cygan, Andrzej Michałek, Emil Stokłosa, Bogusław Tokarz, Jan Medyński, Krzysztof Polak oraz pracownikom porządkowym Urzędu Gminy w Przeciszowie, a także wszystkim którzy przyczynili się do organizacji Dożynek.

Skip to content