ANNA KWAŚNIAK - jest mieszkanką Przeciszowa. Jej pasją, od wielu lat, jest haft Richelieu. Potrafi we wspaniały sposób połączyć technikę wyszywania z innym materiałem - z kartonem. Pani Ania jest autorką pięknych kart okolicznościowych - które przygotowane w bardzo profesjonalny sposób - przyciągają uwagę. Nasza artystka ma wiele pomysłów, które stara się realizować na co dzień... Efekt jej działania jest niezapomniany.
Pani Ania stara się zaszczepić swoją pasję innym osobom. Sama przyznaje, że jest to bardzo dobry sposób na zagospodarowanie czasu wolnego. Zapraszamy do wirtualnego spaceru, w świecie haftu Richelieu...
 
[galeria prac Anny Kwaśniak]
 
MAREK MAMICA - urodził się w miejscowości Mnich na Śląsku Cieszyńskim w roku 1959. Od 1988 roku mieszka z rodziną (żona, dwie córki i syn) w maleńkim gospodarstwie w Przeciszowie - Las. Doceniając urodę okolicy poświęca jej naprawdę dużo miejsca w swoich obrazach. Jego przygoda z malarstwem rozpoczęła się w lipcu 1981 roku w Kazimierzu Dolnym. Pracował wówczas jako marchand i dla żartu namalował i wywiesił swój pierwszy obraz. Ku jego zaskoczeniu sprzedał go już pierwszego dnia. Zaczął malować i uczyć się głównie podglądając tamtejszych artystów. Sam twierdzi, że uczy się cały czas. Lubi eksperymentować. Jego ulubioną techniką jest olej oraz rysunek kredkami ołówkowymi. Jest artystą, który swoje prace prezentuje na wielu wystawach w kraju i za granicą...
 
[galeria prac Marka Mamicy]
 
ANNA SZMIT - MAMICA - urodziła się w 1963 roku w Radomiu. Jest mieszkańcem wsi Las. Obecnie zajmuje się gospodarstwem. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła w ósmej klasie szkoły podstawowej, kiedy to namalowała kościół gotycki w Zwoleniu. Wtedy też podjęła decyzję, kim chce być w przyszłości. Wybór padł na Liceum Sztuk Plastycznych. Od tego czasu zajmuje się malarstwem, rysunkiem. Uwielbia malować pastelami. Ponieważ jest osobą bardzo dokładną, widzi szczegóły, trudno zauważalne przez innych. Widać to w jej pracach. Lubi wykorzystywać motywy, gdzie szkło przenika inną szklaną formę. W swoich pracach pokazuje grę świateł, załamania, deformacje, które wtedy się pojawiają. Jak sama twierdzi - uwielbia malować kwiaty, które mają duszę. Podziwia prace Salvadora Dali oraz Jacka Malczewskiego.
 
[galeria prac Anny Szmit-Mamicy]
 

Wiesław Twardowski - urodził w 1963 roku w Zatorze. Mieszkaniec Piotrowic. Kawaler. Obecnie na górniczej emeryturze. Swoją przygodę z malarstwem rozpoczął już w szkole podstawowej. Sam zauważył, że pędzel to jego przyjaciel. Inspiracją na początku były pejzaże, które ewoluowały do dnia dzisiejszego. Forma malarska z czasem wzbogaciła się o reprodukcję znanych malarzy, m.in.: Brandta, Chełmońskiego, Kossaka. Tematyka jaką w swoich pracach porusza jest bardzo rozległa. Najczęściej widać w nich krajobraz, architekturę, martwą naturę oraz kwiaty.

 
[galeria prac Wiesława Twardowskiego]
 

Zygmunt Kurzak - urodził się 1956r. Wraz z żoną Wiesławą (ur. w 1959 roku) są mieszkańcami miejscowości Las. Swoją przygodę z hodowlą pszczół pan Zygmunt rozpoczął za namową swojego taty. Wtedy zrodziło się w nim zamiłowanie do pszczół, ich życia, uli. Przez lata podpatrywał jak żmudna jest praca pszczelarza, jednocześnie ucząc się rzemiosła. I jak dzisiaj mówi - "tego trzeba uczyć się całe życie. Pszczoły są bardzo wymagające, a pszczelarstwo to pasja". Wsparcie okazuje mu żona, która zajmuje się przygotowaniem miodu i wyrobów z wosku pszczelego. Obecnie pasieka wyposażona jest w 35 uli. W najlepszym okresie w jednym ulu może znajdować się nawet 60.000 - 100.000 pszczół, w tym jedna królowa matka. Co roku swoje stoisko "PASIEKA NAD WISŁĄ" prezentują na Małopolskim Festiwalu Smaku w Oświęcimiu, Targach Turystycznych w Zatorze, Święcie Gminy Przeciszów, Dożynkach w Przeciszowie. Państwo Kurzakowie to nie tylko pszczelarze, ale także twórcy rękodzieła z wosku pszczelego. Tradycja "Pasieki nas Wisłą" jest kontynuowana. Pan Zygmunt skutecznie zaszczepił ją u swojego syna oraz zięcia.

 
[galeria zdjęć "PASIEKI NAD WISŁĄ"]
 

Maria Bratek - urodziła się w 1949r. Jest mieszkanką Przeciszowa. Pasją pani Marii jest haft krzyżykowy. Na pytanie: skąd takie zainteresowanie - odpowiada – "przyszło to samo". Pierwsze hafty wykonywała już na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Utrudniony dostęp do dobrych materiałów nie zniechęcał jej. Pasja była na tyle silna, że udawało się jej zdobyć wzory do haftu. W tym okresie wykonała ponad 200 prac. Obecnie część z nich zdobi ściany w domu pani Marii. Wiele z nich wykonuje dla przyjaciół i znajomych. Lubi się tym dzielić. Bardzo lubi wyszywać duże obrazy, gdyż jest to dla niej wielkie wyzwanie. Wtedy jest bardzo dużo pracy. Dodatkowo wiele prac wykonuje okazjonalnie – z okazji ślubu, urodzin. Część zbioru pani Marii zostało wysłanych do Australii.

 
[galeria prac Marii Bratek]
<<< wstecz