Dożynki w Przeciszowie

Święto plonów zajmuje szczególne miejsce w polskim kalendarzu. To nie tylko piękny obrzęd, który wyrasta z naszej historii, to także przypomnienie wielowiekowych zasług polskiej wsi i dokonań jej gospodarzy.

Dożynki są okazją do wyrażenia wdzięczności wszystkim tym, którzy trudem pracy na roli wypełniają obowiązek wobec ziemi i innych ludzi. W Przeciszowie to ważne wydarzenie odbyło się w niedzielę, 27 sierpnia.

Zanim na trawie boiska w Przeciszowie rozpoczęła się część oficjalna, a potem rozrywkowa, rolnicy, mieszkańcy Przeciszowa, władze i zaproszeni goście wzięli udział we mszy świętej dziękczynnej za tegoroczne plony.

Z kościoła Parafialnego w Przeciszowie, gdzie poświęcono wieńce i chleby, wyruszył korowód objazdowy Koła Gospodyń Wiejskich. Uroczyste otwarcie Święta Plonów odbyło się o godz. 16.00 na stadionie Przeciszovi, symbolicznymi kłuskami i ciastem drożdżowym wszystkich przybyłych gości witały Panie z KGW a oficjalnego otwarcia części obrzędowej dokonał Wójt Gminy Przeciszów Bogdan Cuber.

Dożynki to ważny dzień nie tylko dla rolników i mieszkańców wsi, jest to symboliczne święto przypominające, że każdy z nas korzysta z efektów rolniczego wysiłku. Symbolem dożynek jest wieniec z kłosów zbóż i tradycyjny bochen chleba z tegorocznej mąki, który w tym roku został złożony na ręce przedstawicieli Kółka Rolniczego w Przeciszowie Pani Marii Wilczak i Pana Stanisława Łabzy. Po oficjalnych wystąpieniach gości i Koła Gospodyń Wiejskich wystąpił Zespół SAME SWOJE oraz dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Przeciszowie. Następnie swoim nowym repertuarem uroczystości dożynkowe uświetnił Zespół ŚPIEWAJĄCE JEZIORA pod kierownictwem Pani Urszuli Daczyńskiej oraz chór BELCANTO wraz ze swoim dyrygentem Panią Iwoną Bernaś. Ostatnim punktem dożynkowych obchodów była zabawa taneczna z zespołem TALIZMAN.

W czasie uroczystości dożynkowych częstowano chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Dzieci zjeżdżały na dmuchańcach, malowały buźki, wyplatały miniaturowe koszyczki z wikliny, lepiły dzbanki z gliny.

W imieniu Organizatorów dziękujemy sponsorom i wszystkim pozostałym osobom za ogrom pracy poświęconej w przygotowanie i organizację tegorocznych Dożynek:

Gospodarz dożynek – Kółko Rolnicze w Przeciszowie

Piekarnia Cukiernia MAJA Tomasz i Kazimierz Stańczyk ze Spytkowic

Piekarnia Jolanta Hajduk, Magdalena Hajduk-Jurczyk z Przeciszowa

Piekarnia Senderów ze Spytkowic

Piekarnia Jan Suślik, Miejsce

Kwiatosfera Katarzyna Trębacz

Kierownik Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji – Józef Śliwa z pracownikami

Sołtys sołectwa Przeciszów Władysław Kozub

Sołtys sołectwa Las Krzysztof Gałuszka

Zespół Same Swoje z Przeciszowa

Kolo Gospodyń Wiejskich w Przeciszowie

Samorządowe Przedszkole w Przeciszowie

Zespół „Śpiewające Jeziora”

Chór Belcanto z Przeciszowa Podlesia

Pszczelarstwo Wiesława i Zygmunt Kurzak

Maria Wilczak

Ryszard Szymonik

Jan Oleksy

Halina i Andrzej Stokłosa

Magdalena i Łukasz Całus

Paweł Całus

Andrzej Michałek

Jerzy Michałek

Emil Stokłosa

Łukasz Kania

Zbigniew Gil

Marek Augustyn

pracownikom porządkowym Urzędu Gminy oraz p. Bogdanowi Bartuś i Andrzejowi Szatan a także wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Dożynek


Zapraszamy do galerii